Ads 468x60px

sobota, 1 kwietnia 2017


Internet powstał w latach 60' ubiegłego wieku, jak można się domyślać wszystkie wynalazki napędzane są przez armię, a dokładnie prawie każda znacząca nowinka na świecie została opatentowana jako projekt militarny. Internet miał być innowacyjną siecią do przekazywania informacji. Rozwiązanie jakim był system pakietowy przyniosło wiele korzyści m.in. informacje wysyłane w pakietach pod dany adres IP wykorzystywały najszybszą drogę z punktu A do punktu B, lecz czasami połączenia poszczególnych dróg mogły zostać zerwane, a wtedy dane zostawały przekierowane inną drogą od pakietu, który ostatni dotarł do miejsca przeznaczenia.

Tyle drogą wstępu o niejako historii i przeznaczeniu internetu, mógłbym napisać o przeglądarkach, czy ewolucji sieci, lecz to są tak duże tematy, że podejmę je osobno.
Moim dzisiejszym pytaniem jest, co sądzicie o anonimowości w internecie?
Ciężko to sobie wyobrazić? Przecież w Iinternecie, co i rusz proszą Cię o: imię, nazwisko, nr telefonu, płeć i itd. Wyobraźcie sobie jak by wyglądał internet w 100% anonimowy.
Bez granic wszyscy byliby równi (przynajmniej z pozoru), podawanie danych osobowych byłoby opcjonalne i nawet wtedy nikt by niemiła pewności, czy osoba podająca się z imienia i nazwiska to ta prawdziwa osoba. Apple miałby problem z wykupywaniem stron o dogodnym adresie, natomiast Nintendo nie potrafiłoby odnaleźć osób tworzących gry z nawiązaniami lub teksturami z Mario.

 Zwolnenicy Deep Web'u opowiedzą się za anonimowością, ponieważ mogli by pisać co chcą: polityka, religia, itp. nie mieliby tam swojej cenzury, żeby skarcić jakąś domenę za swoje poglądy. Wielką zaletą jest też (tzw. wolność) brak konsekwencji popełnionych czynów, ponieważ nikt by nam nie udowodnił żadnej głupoty, którą zrobiliśmy.
Wad jest znacznie więcej: przestępstwa i oszustwa byłyby bezkarne, bo kogo ukarać jak potencjalnych przestępców jest tyle, ile adresów IP? Upowszechnianie materiałów ośmieszających drugą osobę to prawdopodobnie byłaby plaga, bez możliwości zdjęcia i wideo z serwera zalegały by tam w nieskończoność i ta osłonka anonimowości powoli by się zacierała wkraczając do świata realnego. Plagi wirusów trojanów.
No moi kochani "Sodomia i Gomoria " jak to powiedział Ferdynand Kiepski. Nie każda osoba posiadająca broń jest przestępcą, tak jak nie każdy onion jest zły.

Jeśli chcecie poczuć trochę tego miejsca jakim jest sieć prawie anonimowa to zapraszam do przeglądarki Tor lub na japońskie serwer proxy. Gwoli wyjaśniania odnośnie Deep Web'u jest największa część internetu, a małą częścią Deep Web-u są strony onion ponieważ już logując si na FaceBook-a jesteście w ukrytej sieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

REKLAMA

SpisBlog

RAKLAMA

Katalog-blogow.pl

REKLAMA

 
Blogger Templates