Ads 468x60px

sobota, 25 lutego 2017

Zostań Kolumbem kosmosu.Każdy z nas choć przez chwilę był zafascynowany gwiazdami. Ogrom i tajemniczość kosmosu dawały natchnienie choćby George'owi Lucasowi do napisania kosmicznej sagi "Star Wars". Teraz i my możemy odkrywać planety, a zarazem pomóc naukowcom i badaczom.

Zabawa jest prosta i opiera się na szukaniu nieprawidłowości na wykresie, dane są już spreparowane na tyle, że każdy zrozumie je po kilku minutach. Może właśnie ty zostaniesz odkrywcą planety, na którą za kilkaset lat się udamy?Na górze widzicie moje znalezisko! Odkryłem planetę pozasłoneczną. cieszmy się małymi rzeczami, małymi? To był jeden mały krok dla mnie, a wielki dla ludzkości.
Taka zabawa wciąga, a gdy znajdziecie coś ewidentnie wyglądającego jak planeta to nagle uderza wielka euforia... 

troszkę informacji

Metoda na której opiera się poszukiwanie tych planet jest taka, wiemy, że planety krążą wokół nich gwiazdy, co oznacza, że kiedyś planety przetną prostą jaką jest linia światła od gwiazdy do teleskopu, a my zaobserwujemy, że wartość świetlna danej gwiazdy się zmniejszyła, co nam mówi, że jakiś obiekt zakrył część jej promieni. Tak możecie powiedzieć, że to mógł być meteor, lub jakiś kosmiczny śmieć, dlatego obserwacje są ciągnięte aby upewnić się, że zmniejszona jasność gwiazdy jest zjawiskiem cyklicznym. Tak wygląda podstawowe założenie, z czasem doszło bardzo dokładne mierzenie wartości światła produkowanego przez gwiazdę  do kilku dziesięciu cyfr po przecinku co daje tak dokładne badania (teraz będzie przykład obrazowy), że gdyby ustawić ten teleskop na powierzchni ziemi i skierować na słońce to on by mógł stwierdzić, iż much przeleciała nad obiektywem kilometr nad nim.

Mam nadzieję, że zrozumieliście założenie przykładu.

Jeśli masz ochotę na odkrywanie gwiazd, a nie potrafisz pojąć na czym to polega i jak się zabrać pisz w komentarzach, pomogę.

Zapraszam serdecznie na stronę https://www.planethunters.org
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

REKLAMA

SpisBlog

RAKLAMA

Katalog-blogow.pl

REKLAMA

 
Blogger Templates